ekipa-filmowa

5M czyli 5 migawek z planu zdjęciowego cz. II

Raz, dwa, pięć, siedem… W poprzednim artykule wyliczyliśmy Ci sporą część ekipy filmowej. Liczysz na więcej? I bardzo słusznie. Zapraszamy na kolejną odsłonę „5M” czyli 5 MIGAWEK Z PLANU ZDJĘCIOWEGO!

MIGAWKA 1: PION PRODUKCYJNY

PRODUCENT – najbardziej wyjściowy i wygadany człowiek ze studia filmowego 😉 Spotka się z Tobą przed produkcją, opowie o harmonogramie i wszystkim, co niezbędne do realizacji projektu, a na sam koniec, na kolaudacji, zaprezentuje finalny efekt pracy nad filmem.

KIEROWNIK PRODUKCJI – organizator całej imprezy, co to gromadzi sprzęt i ludziska, ogarnia catering, transport, noclegi, zarządza ekipą techniczną i budżetem. Poznasz go po telefonie przyklejonym do ucha. Często w parze z asystentem, który przygotowuje booklet na spotkanie przed planem i dba, aby kierownik nie zwariował od nadmiaru pracy.

KIEROWNIK DS. LOKACJI (SKAUT) – to taki Forrest Gump ekipy. Najpierw biega po mieście, szukając fajnych miejscówek i cykając im foty. Później zabiega o zgody na kręcenie od służb i właścicieli lokacji, no i na koniec… znowu biega – między ekipą a właścicielem lokacji, dbając, aby obie strony były zadowolone.

KIEROWNIK PLANU – znasz tego gościa z imprez, co nigdy nie śpi, zawsze czuwa? To właśnie on. Na plan przyjeżdża pierwszy i schodzi z niego ostatni. Rozstawia camp, ustala, gdzie postawić samochody techniczne, barobus, garderoba i toalety. Zarządza ekipą, decyduje o przerwach, pilnuje ciszyna planie, a po zdjęciach tworzy raport dotyczący czasu pracy ekipy.

SEKRETARZ PLANU (SCRIPT) – pamiętasz koleżanki ze szkoły z milionem kolorowych kartek, długopisów i flamastrów? Jest szansa, że którąś z nich spotkasz na planie J tu będzie zapisywać, jakim obiektywem było robione ujęcie i który dubel podobał się reżyserowi. Będzie też pilnować kontynuacji ujęć, kostiumów i charakteryzacji w poszczególnych scenach.

MIGAWKA 2: PION CHARAKTERYZATORSKI

CHARAKTERYZATOR – chcesz kompletnie zmienić wygląd? Mamy od tego człowieka! To właśnie on (a częściej ona) potrafi odmłodzić lub postarzyć aktora, dodać mu lub odjąć kilka kilogramów, stworzyć jątrzące się rany albo po prostu – zrobić dobry make -up. Na dużych planach występujew parze z asystentem.

FRYZJER – najczęściej skrywa się gdzieś za chmurą lakieru albo bacznie obserwuje na podglądzie, czy żaden włos nie wymknął się spod kontroli.

MIGAWKA 3: PION SCENOGRAFICZNY

SCENOGRAF – gdy człowiek potrzebuje przestrzeni, a przestrzeń człowieka, zjawia się on! Na bazie scenariusza i rozmowy z reżyserem projektuje miejsca,w których rozgrywać się będzie akcja filmu i nadzoruje prace zespołu, który tworzy scenografię. Najlepszy ziom rekwizytora.

REKWIZYTOR – to taki planowy dekorator wnętrz. Dobiera meble, dywany, obrazy i wszelkie akcesoria pojawiające się w filmie. Potrzebny bulbulator? Maszyna czasu? Wal do niego jak w dym! Na pewno ma to gdzieś w garażu.

DYŻURNY PLANU – ten gość to siłacz i złota rączka w jednym. Pomaga scenografowi tworzyć i zmieniać scenografię i wykonuje różne prace fizyczne pod okiem kierownika planu – od malowania i stolarki po aranżację zieleni.

KOSTIUMOGRAF – nie wiesz, w co się ubrać? Koniecznie wymieńcie się numerami 😉 Ten człowiek wie, co w trawie piszczy i potrafi ubrać każdego. Razem z ziomkami przygotowuje moodboardy z propozycjami stylów, a następnie projektuje stroje dla aktorów i pilnuje zespołu, który je tworzy.

ASYSTENT KOSTIUMOGRAFA – ktoś przerwał zdjęcia i rzucił się na aktora, bo… mankiet się zagiął? To musi być on! 🙂 Zawsze czujny. Dba, aby aktorzy prezentowali się schludnie i nienagannie.

STYLISTA ŻYWNOŚCI – widzisz bezę na ekranie i aż cieknie Ci ślinka? To właśnie jego sprawka. Nikt lepiej od niego nie zadba o atrakcyjny wygląd składników, produktów spożywczych, potraw i efektów specjalnych podczas gotowania.

MIGAWKA 4: TRZYMAJĄCY POZIOM

CATERING – ci co trafiają przez żołądek do serca. Obierają, kroją, szatkują, gotują – od rana do nocy gotowi, aby nakarmić całą ekipę i dać im siłę do pracy.

KIEROWCY – bez nich ani rusz, z nimi – na koniec świata 🙂 przewożą aktorów, klienta, agencję. Na plan, z planu i pomiędzy lokacjami.

MIGAWKA 5: POSTPRODUKCJA

KIEROWNIK POSTPRODUKCJI – tak, tak, koniec zdjęć, to nie koniec ekipy. Teraz do gry wkraczają kolejni zawodnicy, a kierownik postprodukcji nadzoruje ich prace. Poza tym, że będzie z Tobą w stałym kontakcie, zabookuje też studio, dopilnuje terminów i ściągnie od Ciebie niezbędne pliki pozwalające dopieścić tworzone dzieło.

MONTAŻYSTA OFF-LINE – bardzo poukładany człowiek, który nadaje filmowi ostateczną formę, tempo, rytm i dynamikę, łącząc wizję reżysera z pracą wykonaną przez operatora oraz aktorów na planie. Tworzy tzw. układkę reklamy, czyli wybiera i tnie ujęcia, a następnie montuje je we wstępną wersję filmu w bardzo niskiej rozdzielczości, bez kolorów, dźwięków i efektów.

MONTAŻYSTA ON-LINE – ten kozak wkracza do gry, gdy off-line zostanie klepnięty. Montuje pliki w pełnej rozdzielczości i bez kompresji. Potrafi zniknąć niepotrzebne rzeczy z kadru, poprawić niedoskonałości, dodać plansze czy zanimować napisy. Zmontowany przez niego materiał trafia do dźwiękowca i kolorysty, gdzie zostaje nadany mu ostateczny wygląd.

KOLORYSTA – jedyny człowiek w ekipie, który wie, czym różni się seledynowy, od pistacjowego i szmaragdowego ☺ Zaczyna pracę od ujednolicenia całości obrazu, następnie dobiera odpowiednią dla filmu kolorystykę. Potrafi noc zmienić w dzień i kompletnie odmienić odbiór filmu barwami.

ANIMATOR 2D/3D – tworzy dwu- lub trzywymiarowe ruchome obiekty i dodaje do filmu wszystko to, czego w nim brakuje, z wykorzystaniem ograniczonej ilości klatek filmowych.

KIEROWNIK STUDIA DŹWIĘKOWEGO – jego głos nie raz zadźwięczy Ci w uszach. Skontaktuje się z Tobą, żeby wszystko ustalić, zabookuje studio dźwiękowe i umówi lektora, dopilnuje terminów i ukończenia prac na czas.

LEKTOR – wszyscy go znają, choć mało kto widział 🙂 Udziela głosu reklamie, interpretując otrzymane teksty i dbając o odpowiednią intonację i dykcję.

Wow! Udało się 🙂

Znasz już większość ludzi, którzy latają po mieście, krzątają się po planie i obrabiają materiał w ciemnych zakamarkach studia, żeby stworzyć dla Ciebie idealne video. Do zobaczenia!