kolor korekcja

Czym jest kolor korekcja w filmie?

Korekcja barwna to bardzo ciekawy etap pracy nad materiałem filmowym. Wbrew pozorom ma on ogromny wpływ na jego odbiór.

Możemy przecież zmienić tonację barwną zarejestrowanego materiału przez kamerę i taki proces nazywany jest color gradingiem.

Ale możemy również zechcieć sprawić, żeby kolory były jak najbardziej naturalne. A tę czynność nazywamy korekcją koloru.

Kolor Korekcja w DaVinci Resolve

Jednym z bardziej popularnych programów do kolor korekcji jest DaVinci Resolve. Jest to jeden z ważniejszych procesów po nagraniu materiału filmowego. Nawet podstawowa  kolor korekcja potrafi znacząco podnieść estetykę filmu. Film realizujemy o różnych porach dnia, w różnych obiektach, postaci filmowane są pod różnym kątem, różnie są oświecone i kolor korekcja pozwala ujednolicić kolorystycznie cały materiał. 

Każde ujęcie po kolei musi zostać pokolorowane. Niestety jest to proces czasochłonny, ale efekty są powalające.

Korekcja koloru krok po kroku

Pierwszy krok to dopasowanie jasności każdego klipu, musimy dopasować saturację, temperaturę barwową, jasność. Kolejnym etapem jest naprawienie miejsc które są zbyt przejaśnione. Na końcu możemy dodać filtry.

Jest to proces twórczy, wymagający cierpliwości i wprawnego oka, dlatego operatorzy obrazu tak często lubią pracować ze swoimi sprawdzonymi kolorystami.